Napoleonid

Jacy jesteśmy?

Posted in Polityka by napoleonid on Styczeń 1, 2010

„Stein, dwudziestotrzyletni kapral z Dayton, jako pierwszy otrzymał Medal Honoru na Iwo Jimie. Na tę ryzykowną misję uzbroił się w ręczny karabin maszynowy, który wymontował z samolotu i przerobił na szybkostrzelną broń ręczną. Gdy jego towarzyszy uziemił zmasowany ostrzał Japończyków, Stein wstał, by ściągnąć na siebie nieprzyjacielski ogień i umożliwić kolegom zajęcie pozycji. Ale to była dopiero rozgrzewka. Następnie zaatakował w pojedynkę pobliski bunkier. Zrobił kilka takich wypadów, zabijając z bliska dwudziestu żołnierzy wroga. Gdy skończyła mu się amunicja, zrzucił hełm i buty i popędził boso na plażę, by uzupełnić zapasy. Pokonał tę odległość ośmiokrotnie, za każdym razem wynosząc w bezpieczne miejsce rannego człowieka. Później osłaniał jeszcze wycofanie swojego plutonu na pozycję kompanii, mimo że japońskie pociski dwukrotnie wytrąciły mu broń z ręki.”

Sztandar chwały” James Bradley, Ron Powers. Poznań 2007

Zwykły człowiek to czy szaleniec? Czy w imię obrony własnych kolegów, bądź ochrony ojczyzny zdołałbyś się na tak heroiczną(chorą?) postawę? Historia pokazuje wiele takich sytuacji, nasza „ojczyźniana” historia ma ich aż w nadmiarze. Inne to były czasy, bądź co bądź odległe, inne. Dzisiaj stajemy wobec innych poświęceń. Bo czy nie jest heroizmem wychowywanie z uśmiechem na twarzy i anielską cierpliwością autystycznego dziecka, które nigdy nie powie świadomie „Kocham Cię mamo!”? Czy nie jest heroiczną postawa niepełnosprawnego, który mimo przeszkód architektonicznych uparł się by studiować i zdobyć wykształcenie? Każdy z nas jest herosem we własnej walce, w walce by dodać szczypty dobra, uśmiechu do tej mętnej zupy dnia codziennego. Niektórzy uważają że zło jest współistotne dobru, niczym jing i jang , inni że to „skutek uboczny” wolnej woli człowieka. Ja wiem jednak że nigdy na tym ziemskim padole nie zniknie…i chyba dobrze.

Reklamy
Tagged with:

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. coyotee said, on Styczeń 3, 2010 at 7:33 pm

    my nawet tego nie zauważamy, tzn. tego, że ktoś obok nas jest bohaterem a nawet tego, że to my robimy coś heroicznego, to smutne ale tak jest
    w ogóle nie widzimy tyle rzeczy, mamy wybiórczy wzrok i słuch

  2. Napoleonid said, on Styczeń 4, 2010 at 12:44 am

    Masz racje- przyjmujemy że coś tak musi być i tyle


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: